BLOG

Upadłość konsumencka 2021

Po zmianach wprowadzonych w marcu 2020r. coraz więcej osób zwraca się z zapytaniami dotyczącymi ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej, czyli postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Bardzo często spotykamy się z przekonaniem klientów, że wystarczy ogłosić upadłość konsumencką, aby uwolnić się od długów, wierzycieli i komornika, a jednocześnie ochronić przed egzekucją swój majątek. Nie jest to rozumowanie prawidłowe. Uzyskanie oddłużenia nie jest wcale proste, a ogłoszenie upadłości wiąże się z określonymi konsekwencjami. Warto przystąpić do tego procesu z udziałem radcy prawnego lub adwokata.


Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony łącząca pracownika z pracodawcą może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przez każdą ze stron. Do rozwiązania umowy o pracę dojdzie wówczas wraz z upływem okresu wypowiedzenia. W sytuacji gdy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony wypowiada pracodawca, ważne jest aby jego oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę było skonstruowane prawidłowo, w przeciwnym razie takie wypowiedzenie może zostać uznane za dokonane z naruszeniem prawa.


Orzeczenie w przedmiocie winy w toku postępowania rozwodowego

Klienci bardzo często zwracają się do adwokata lub radcy prawnego z pytaniem, jaka jest różnica między rozwodem z orzeczeniem winy, a rozwodem bez orzekania o winie. Dobry prawnik powinien nie tylko wytłumaczyć różnicę, ale i pomóc klientowi wybrać właściwą drogę postępowania dostosowaną do okoliczności i sytuacji. W wielu sprawach dążenie do orzeczenia rozwodu z winy współmałżonka jest uzasadnione i potrzebne, ale uzyskanie takiego orzeczenia sądowego nie jest proste, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej.