Upadłość konsumencka 2021


Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czyli tzw. upadłość konsumencka uregulowana ustawą Prawo upadłościowe jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań i podlegają egzekucji komorniczej, która dla dłużników stanowi znaczące obciążenie, a wierzycielom i tak nie przynosi zaspokojenia wierzytelności. Wielu klientów zwracających się do radcy prawnego lub adwokata z zapytaniem dotyczącym upadłości konsumenckiej jest przekonanych, że instytucja ta jest prostym sposobem na całkowite umorzenia ich zobowiązań. Należy tymczasem pamiętać, że umorzenie długów bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat na rzecz wierzycieli ma miejsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a co do zasady ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu ustalenie jakim wierzycielom, w jakiej wysokości, w jakich terminach dłużnik będzie spłacał zobowiązania, tak aby spłata odpowiadała jego możliwościom zarobkowym i finansowym. Rozwiązanie to jest korzystne, ponieważ wiąże się w większości przypadków z redukcją zadłużenia i rozłożeniem go na raty. Nie należy jednak utożsamiać upadłości konsumenckiej z całkowitym uniknięciem spłaty zobowiązań. Prawo upadłościowe zapewnia ochronę majątku ruchomego niezbędnego w życiu codziennym jak również części dochodów uzyskiwanych po ogłoszeniu upadłości.

Od 24 marca 2020r. postępowania w sprawach upadłości konsumenckiej mogą być prowadzone w trzech trybach: trybie zwykłym, trybie uproszczonym i trybie układowym.

Decyzja o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości powinna być świadoma i poprzedzona rzetelną analizą stanu zobowiązań i sytuacji dłużnika. Należy zebrać wszystkie dokumenty dotyczące zobowiązań – umowy pożyczki, kredytu, wezwania do zapłaty, tytuły wykonawcze, korespondencję związaną z toczącymi się wobec dłużnika postępowaniami egzekucyjnymi.

Wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać przez Sąd oddalony, dlatego warto przygotować go solidnie, ze świadomością konsekwencji jakie niesie ogłoszenie upadłości. Dłużnicy bardzo często zapominają o tym, że nie jest możliwe ogłoszenie upadłości, umorzenie zobowiązań i zachowanie wartościowego majątku. Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej radcy prawnego lub adwokata, który dokona analizy sytuacji dłużnika i poinformuje o możliwych scenariuszach i konsekwencjach wszczęcia postępowania upadłościowego w konkretnej sytuacji .

Radca prawny

Magdalena Makulska

Kancelaria Radców Prawnych Makulscy & Wieliczko s.c.