Pomimo zmiany przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń, nadal dochodzi do sytuacji, w których firmy windykacyjne, a w szczególności niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte próbują wyegzekwować nabyte wierzytelności w postępowaniu zarówno przedsądowym i sądowym.
Należy bardzo ostrożnie postępować w sytuacji otrzymania jakiejkolwiek korespondencji dotyczącej dawnych długów, ponieważ niechcący można doprowadzić do uznania długu lub przerwania biegu przedawnienia, co otworzy firmie windykacyjnej drogę do wygranej w postępowaniu sądowym.
W przypadku otrzymania wezwania przedsądowego, wezwania do polubownej spłaty zadłużenia, propozycji ugody czy jakiegokolwiek innego pisma lepiej zachować bezczynność, niż podjąć jakiekolwiek działania lub dokonać wpłaty bez uprzedniej konsultacji z prawnikiem. Dług jest najczęściej przedawniony, a ewentualna sprawa w sądzie zakończy się wygraną dłużnika, pod warunkiem, że podejmie skuteczną obronę.
Klienci często są niesłusznie przekonani, że nie da się nic zrobić, gdyż wiedzą, że faktycznie ciąży na nich niespłacony kredyt czy pożyczka. Po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu nie składają sprzeciwu czy zarzutów, a stąd już prosta droga do postępowania komorniczego.
Możliwości obrony przed spłatą dawnych długów jest wiele, ale w tym wpisie chciałabym się skoncentrować na dawnych długach, co do których banki wystawiły tzw. bankowe tytuły egzekucyjne. Bankowe tytuły egzekucyjne (BTE) mogły być wystawiane do 25 listopada 2015r. i na ich podstawie, po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności, banki prowadziły postępowania egzekucyjne. W przypadku gdy egzekucja nie przyniosła pożądanego przez banki rezultatu, wierzytelność najczęściej była zbywana na rzecz firm windykacyjnych, w szczególności funduszy sekurytyzacyjnych. W obrębie stosunku prawnego objętego tytułem wykonawczym jakim jest BTE, któremu została nadana klauzula wykonalności, nierzadko dochodzi do wielokrotnych zmian podmiotowych po stronie wierzyciela. Wierzytelność staje się przedmiotem obrotu i niekiedy nawet po kilkunastu latach od zaciągnięcia kredytu, dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty od nieznanego podmiotu, który domaga się spłaty zadłużenia.
W 2016r. zapadła bardzo ważna uchwała SN, zgodnie z którą „Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności”.
Warto zatem podjąć odpowiednie działania i uwolnić się od dawnych długów raz na zawsze. Zarzut przedawnienia jest jednym ze sposobów obrony, ale nawet jeśli termin przedawnienia nie upłynął i tak udaje się skorzystać z innych argumentów o charakterze materialnym lub procesowym i wygrać sprawę z firmą windykacyjną.
Nasza Kancelaria skutecznie pomogła już bardzo wielu Klientom uniknąć spłaty zadłużenia, zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym. Jeśli mają Państwo problemy ze spłatą zadłużenia, są nękani przez firmy windykacyjne, proszę skontaktować się z nami.
Magdalena Makulska
Kancelaria Radców Prawnych Makulscy & Wieliczko s.c.